Битолската коњаница денеска оддаде почит на војводата Христо Узунов, на спомен-гробницата која се наоѓа над селото Цер. Коњаниците потоа тргнаа кон Крушево, низ Пуста Река.

viber image 2022 07 31 11 11 36 135

Велат, се чувствуваат многу убаво, во весело расположение ги врват последните часови низ планинските патеки за во одлично расположение да попладнево да пристигнат во Крушево каде ќе се соберат сите коњаници од цела Македонија и потоа ќе дефилираат низ градот.

viber image 2022 07 31 11 11 39 136

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…