Утре во Офицерскиот дом во Битола во најава е детски културен настан како почетокот на есенската сезона. Две детски театарски претстави во недела, 25 септември, насловено како „Неделно детско театарско попладне“.

Во 12.30 часот започнува детската претстава „Песната на царевата ќерка“ на текст на Ана Жежовска, драматург – Никола Ристевски, играат учениците од ЕД „Едусфера“.

премиера

За вљубенциите на театарот на сенки, веднаш по завршувањето на првата претстава, во 13.30 ч. следува претставата „ФЛУДО“ – духот на водата на Театар „Сенки и облаци“ и Еко- свест, Скопје.

Офицерски дом постер

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…