панел

Во чест на денот на жената 8-ми март, НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола и Ротаракт Клуб Широк Сокак Битола организираме панел дискусија со д-р Јелена Петровска.
Ве очекуваме на 6 -ти март, во 18 часот во просториите на Библиотеката.
Влез слободен.
МЕСЕЦ МАРТ Е ПОСВЕТЕН НА СВЕСНОСТА ЗА ЕНДОМЕТРИОЗА
Март е месец на свесноста за ендометриозата. Ако не сте слушнале за ендометриоза, не сте сами. Иако се проценува дека околу 10% од светската популација е дијагностицирана со ендометриоза, тоа е болест на која и се обрнува малку внимание.
Ендометриозата е состојба кога ткиво слично на слузницата на матката се наоѓа на други делови од телото. Огромното мнозинство на ендометриоза се наоѓа во карличната област, но, во ретки случаи, таа е пронајдена на или над дијафрагмата, вклучително и на окото, белите дробови и мозокот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…