2023

Во тек се подготовките за реализацијата на големиот меѓународен ликовен проект: 1 – во Меѓународно биенале на минијатурни графики и цртежи – Битола 2023.

Околу 500 дела од скоро 400 автори од приближно 80 држави од целиот свет. Изложбата ќе биде отворена на 15 ноември во КИЦ – Битола (офицерски дом).Поставена во: Алтернативната галерија, Свечената сала и Галерија Исток.

Според бројот на пријавените автори и држави ова е најголема ликовна манифестација во Македонија за 2023 година, а и пошироко.

 Со присуството на истакнати автори од целиот свет, првото меѓународно биенале на минијатурни графики и цртежи ИБМБ Битола 2023 е веќе позиционирано со сите параметри во најзначајните ликовни меѓународни манифестации од ваков вид во светот.

Пропратни збиднувања:  Специјални оддели на кинеската, италијанската и канадската минијатурна графика и цртеж, како и омаж за графичкото творештвото на  Josee Wuyts и Frans de Groot, од Холандија, со специјално испратени дела за свеченото отварање.

Организатор на Меѓународното биенале на минијатурни графики и цртежи – Битола е Владо Ѓорески. графички уметник, кустос и ликовен критичар, во соработка со Културно и информативен центар Битола

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…