15 гости од Израел и 10 домаќини од Битола – сите млади, сите студенти по архитектура. Имаат студиска задача во Битола: ги снимаат зградите кои некогаш биле домови и дуќани на Битолските евреи. Заедно учат архитектура, историја, соживот. Суштината на нивната работа ќе биде презентирана за широката јавност во облик на документарен филм. Благодарност до универитетите Ариели и Бар Илан од Израел, Архитектонскиот факултет од Скопје и секако на Шели Леви Друмер – инспираторот на оваа значајна соработка.

305287448 10216858130564153 5571914012707928096 n

Во рамките на семинарот тие ги посетија Еврејските гробишта, Сончевиот часовник, а активностите се снимаат од страна студенти кои ќе креираат документарен филм.

Израелските студенти по архитектура заедно со македонските студенти ја продолжија работилницата и развиваат проекти за еврејската историја во Битола, мапи, куќи, семејни приказни, податоци од архивата и друго.

305166580 10216853262802462 8484295743663986919 n

И македонските студенти учат многу нови работи за градот Битола. Се создаваат интересни врски и се разменуваат многу знаења.

304994151 10216851175790288 8348944911635415252 n

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…