400 топли оброци беа поделени во акцијата „Food drive “ за социјално загрозените семејства во Битола. Храната се подготвуваше во мобилната кујна која беше поставена кај старата битолска касарна, а сите потребни продукти за подготвување на оброците ги обезбеди финтек компанијата СН Финансиското друштво.

320036175 3278857232431152 6819218638356709331 n
320477431 532758115557578 5397904288514812948 n

„ Ова е наша традиција, секоја година не само да донираме, туку и да учествуваме во подготвувањето на топлите оброци за нашите сограѓани од социјално загрозените семејства. И мора да кажам дека од редица хумани акции кои нашата компанија ги прави во тек на една календарска година, оваа мене ми е најдрага. Ја нарекувам штанд на добрина. Зошто, сосем е поинакво чувството кога храната во пакети ја пакување и дистрибуирате на непознати адреси и тоа ние реално сѐ уште го правиме, но да готвите топол оброк кој ќе го подарите лично е нешто сосем друго. Затоа што не донирате само храна, туку и време и љубов со кој истата ја подготвувате. Би сакал ова да стане акција во континуитет, а не само повремено пред празниците. Факт е дека недостига народна кујна во Битола, како што е исто факт дека има семејства кои едвај врзуваат крај со крај за еден пристоен оброк. Нека биде ова повик до сите општествено одговорни компании, да направиме широка акција. Ние сите треба да дадеме нешто на заедницата, особено на онаа на која навистина им треба помош и поддршка„ – истакна Никола Јошевски, генерален директор на СН Финансии.

319989268 614075943810959 4616857787855961224 n
sn naslovna

Оваа хуманитарна акција ја организираа Општинската Организација на Црвен Крст Битола заедно со членовите на Лајонс клубот Хераклеа од Битола, а донацијата во храна и директно учество во подготовка и дистрибуирање ја реализира СН Финансиското друштво.

320540001 1852639948437685 1141707754692148861 n
Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…