На 23 декември,  1906 години во Русиново загина еден од македонските револуционерни апостоли – Дамјан Груев.

Интересно е што скоро сите централни ликови во македонската револуционерна дејност, претходно учителствувале и ѝ служеле на каузата за национално будење на македонскиот народ – биле учители.

 Неговата дејност е строга и жестока, со своите соборци се борел против бугарската пропаганда и усвојување на македонскиот народен говор во тогашната редовна настава.

dame gruev 01

Даме Груев е еден од основачите на македонската револуционерна организација. Пред Илинденското востание ќе ја каже неговата најцитирана реченица:

„Доста е, подобро ужасен крај, отколку ужас без крај!“

dame gruev naslovna

Дамјан Груев е роден во револуционерното село Смилево, во  1871 година.

meblo trejd alati
Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…