Култниот македонски бенд „МИЗАР“ синоќа на Платото на Офицерски дом во рамките на програмата на Бит фест 2022, настапи пред битолската публика со безвремените песни „Почесна стрелба“„1903“,„Изгорен од оваа сонце“, „Константинопол“ и многу други, потсетувајќи не зошто музиката е едновремено и уживање и идентитет.

298500508 171934778656774 5166087168534984521 n

„Мизар“ е една од најзначајните и највлијателни македонски групи, чија трага е длабоко врежана во современата македонска култура.

298735484 171934551990130 7137227363319448678 n

Повод за овој концерт е промоцијата на новото ЦД на групата „МИЗАР“ и прославувањето на 40 години успешно дејствување на домашната, но и меѓународна музчка сцена. Овој концерт, беше можност да се види „МИЗАР“ во целиот свој сјај.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…