агенда КИЦ nas

Програмската агенда на КИЦ Битола, втора недела во знакот на 32 – то издание на Интернационалниот фестивал на класична музика, „Интерфест“ 2023 г.

Почнувајќи од вечерва, во организација на Македонското научно друштво од Битола, тематска вечер насловена како; „Интерфест три децениски културен белег на Битола“.

На 10.10, концерт на Луиџи Санто – труба и Даниела Џентиле – пијано.

Четвртокот е резервиран за Свеченото затворање на Интерфест 2023, со настап на Гернот Винишховер – виолина, Австрија, Денис Јаврорскиј-пијано, Украина.

агенда КИЦ 09.10 14.10.2023
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…