Локалниот економско-социјален совет на Општина Битола во соработка со Младински културен центар – Битола иницираше јавна дискусија на актуелна тема „Урбана мобилност – можности, практики и одржливи проекти“.

mkc tribina 4

Се опфатија мноштво аспекти: урбанистичко планирање, одржлива урбана мобилност, јавен градски превоз, велосипедски патеки, загадување на воздухот, енергетска криза, мобилност на лицата со посебни потреби, вклученост на младите…

mkc tribina 3
mkc tribina

Над 50 учесници од сите засегнати субјекти зедоа учество: локална власт, академска заедница, јавни претпријатија, бизнис сектор, граѓански сектор, образовни институции, студенти, средношколци, граѓани, медиуми.

mkc tribina 2

Настанот се организираше во рамки на проектот „Унапредување на социјалниот дијалог во заедницата“ поддржан од Меѓународниот институт Олоф Палеме од Шведска, како дел од програмата на општина Битола за прослава на 4-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…