Во Градскиот парк во Битола, се одржа традиционалната велосипедска трка во рамки на одбележувањето на 4 Ноември, Денот на ослободувањето на Битола. Трката ја организираше велосипедскиот клуб „Пелистер 15 мај“ од Битола, а учество зедоа учениците од основните училишта од градот од шесто до деветто одделение, поделени во 4 возрасни категории. Трката се одржува во партнерство со Сојузот на училишни спортови од Битола.

По завршувањето, првопласираните тројца во категорија добија признанија и медали од организаторот.


1. 6,7 одд Девојчиња: 3. Катја Козаров- Гоце Делчев

 1. Ева Стојановска-Трифун Пановски
  1.Сара Марија Димановска- Климент Охридски
  6,7 одд Машки:
  3.Константин Пејчиновски-Трифун Пановски
  2.Димитар Бошевски- Тодор Ангелевски
 2. Павел Толев – Трифун Пановски
  8,9 одд Девојчиња:
  1.Ева Бошевска – Стив Наумов
 3. Јована Огненовска – Трифун Пановски
  3.Стефанија Филипов- Даме Груев
  8,9 одд Машки:
  1.Огнен Тодоров – Кирил и Методиј 2.Александар Стојменовски- Стив Наумов
  3.Андреј Луовски- Стив Наумов
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…