2

По повод 140 години од раѓањето и 50 години од смртта на Пабло Пикасо, Амбасадата на Кралството Шпанија организира серија на изложби посветени на големиот шпански уметник Пабло Пикасо. По големиот успех во 2016 година на изложбата „Пикасо можеби јас“ на македонскиот уметник Филип Фидановски во Скопје, овој пат, изложбата ќе имаат можност да ја погледнат граѓаните на Битола. Изложбата ќе биде отворена утре, 3 март во 19 часот во Завод и музеј Битола.

Со серијата изложби кои се во организација на Амбасадата се оддава достојна почит на уметникот кој остави голем број на дела на целиот свет. Пикасо како основач на кубизмот, кој со својата уметност е непресушна инспирација и предизвик за многу светски познати уметници. Така и македонскиот уметник Филип Фидановски се вбројува во таа листа на уметници.

Амбасадата на Кралството Шпанија покрај промоцијата на шпанските уметници успешно соработува и подржува многу македонски уметници кои го негуваат шпанскиот уметнички дух.

1

На изложбата „Пикасо Можеби јас“, ќе бидат покажани 10 скулптури  (портрети) изработени во керамика, инспирирани од делата на Пабло Пикасо. На оваа изложба покрај скулптурите во форма на легенди на делата, ќе бидат претставени и  репродукции на оргиналните дела на Пикасо, од каде Фидановски и ја црпи инспирацијата за неговите дела.  

jk travel leto antalija 2023
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…