Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола денеска по 31-ви пат ја организира изложба по повод 8-ми Септември, Денот на независноста на Македонија.

Денеска во периодот од 10 до 13 часот околу 20 дела беа поставени на плоштадот „Магнолија” во Битола на тема староградска архитектура.

Sequence 01.00 00 39 00.Still001 1

Творбите се работени од млади уметници од цел свет кои учествувале на над 40 колонии на „Малиот Битолски Монмартр”.

viber image 2022 09 08 10 36 46 629

„Колку што има години нашата држава, толку е стара и оваа изложба. После 30 годни Министерството за образование го прекина финансирањето на ДЛС “Свети Кирил и Методиј“ Битола при што најавено е од страна на министерот дека во понеделник ќе се произнесат за нашиот статус, дали негативен или позитивен одговор. Без разлика на тоа, иако нашето мислење е дека ние припаѓаме каде што бевме, на крајот од овој месец патувам во Бугарија каде ќе имам средба со челниците од УНЕСКО каде ќе поднесеме поголема пријава, а на почетокот на октомври патуваме во Португалија на сестринска колонија каде ќе се соберат светските лидери од детсото сликарство за да формираме меѓународен борд на директори на брендот Мал битолски монмартр“, изјави Славчо Неделковски, претседател на Управен одбор на ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ Битола.

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…