По повод Меѓународниот ден на детето О1.О6. во Министерството за надворешни работи на Република Бугарија гостува специјална изложба поставена под мотото: „Од децата за децата од целиот свет” од Детското ликовно студио Свети Кирил и Методиј од Битола.

102


Изложбата е реализирана во соработка на Државниот културен институт при Министерството за надворешни работи на Република Бугарија заедно со Генералниот конзулат на Република Бугарија во Битола и Културно – информативниот центар на Република Бугарија во Скопје кои се партнери организатори заедно со Детското ликовно студио Свети Кирил и Методиј од Битола – Мал Битолски Монмартр.
Во периодот од 01.06. – 29.07. ќе бидат излезни 60 детски ликовни дела од 14 земји кои се селекција од 40 детски ликовни колонии [ кои веќе 41 година се реализираат во периодот од 23 – 3О.О5. ] а на тема архитектура која е сликана во Битола – Охрид – Крушево и Вевчани.
Сите млади автори се ликовни уметници кои се наградени со златни медали и се дел од колекцијата на организацијата. Вечер ќе бидат претставени дела од млади ликовни уметници од Романија – Кина – Малезија – Тајланд – Турција – Бугарија – Украина – Македонија – Србија – Словачка – Индија – Албанија – Египет и Полска.
Официјалното отворање е денес, О1.О6. со почеток од 17 часот а на него освен преставници на галеријата & колонијата [ Претседателот Елена Хаџи-Антоновска, Проект менаџерот Славчо Неделковски и Ликовниот педагог Ангела Каранфилова ] ќе се и претставници од дипломатските претставништва во Софија како и претставници на македонската амбасада и Културниот Центар на Македонија во Софија.

281966558 5799050986777039 8248993441837797037 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…