RZOC

На 02.02.2023 година по повод 4 февруари – Светскиот ден на ракот, се одржа предавање на тема: „Информирај се колку е битно женското здравје“. За таа цел беше присутен специјалистот гинеколог и акушер, д-р Михајло Вангелов. Во позитивна, опуштена и пријателска атмосфера заедно со присутните разговараше на повеќе теми поврзани со женското здравје, а со цел превенција од рак на женските органи. Докторот повеќепати ја нагласи потребата од редовна посета на гинеколог, односно еднаш годишно. За време на работилницата, зборуваше на повеќе теми и тоа:

329135652 510469281228110 7668362578369296599 n
  • кога за првпат треба да се посети гинеколог;
  • важноста на матичниот гинеколог и бесплатните услуги кои следуваат со тоа;
  • ризици од добивање на рак на дојка, матка, грло на матка и јајници, начин на ширење и превенција на истите;
  • важноста на улогата на мајките во подготвување на своите ќерки за менструалниот циклус, следењето на циклусот и правилната хигиена за време на циклусот;
  • вистините и митовите околу толкувањето на невиноста кај девојките поврзани со различните типови на химен;
  • достапните контрацептивни средства и начинот на употреба.

Присутните отворија и дополнителни теми и дискусии со нивните прашања, како што се полицистичните јајници, причини за разни физички и ментални нарушувања кај бебињата псоле пораѓајот, постпородилната депресија, појавата на апцеси заедно со начинот на третирање и слични теми.

Активноста е поврзана со специфичните цели 1.1, 1.3, 1.6 од Здравствениот локален акциски план за Роми кој е веќе усвоен од Општина Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…