На програмата на битолското културно лето, продолжуваат деновите на SEE film festival, со проекција на документарниот филм „Слободен стил до Црна Гора“ во режија на Ардит Садику (Албанија). Филмот беше награден за најдобар документарен филм од  Европското и Американското жири 2022, на фестивалот на кинематограферите од Југоисточна Европа во Париз, Берлин и Вашингтон. Филмот е во времетраење од 72 минути, а ја раскажува приказната за Тонин Ѓини, кој во летото 1987 година, исплива од Албанија до Југославија, во потрага по слобода. Три децении подоцна, тој повторно ги посетува локациите и ги пресоздава настаните од тоа незаборавно искуство.

Како дел од вчерашната програма на филмската ревија, беше прикажан филмот „Елегија на ловорот“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

10. издание на Фестивалот на електронска музика СМОТРА во Старата битолска чаршија

Во Старата битолска чаршија, синоќа се одржа јубилејното 10-то издание на Фестивалот…