Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното издание на најстариот и најголем тениски турнир во светот – Вимблдон. Анета веќе со години наназад е во светскиот тениски врв. Минатата година таа забележа уште еден огромен успех: Анета беше судија во финалето на Летните олимписки игри во Токио. Била дел од голем број турнири низ светот, а им има судено на многу тениски ѕвезди, како што се Ѓоковиќ, Федерер, Надал, и уште многу други. После нејзиното враќање дома, поразговаравме за искуството кое го имаше на Вимблдон и дали може да се каже дека тенисот се враќа во нормала.
290309986 1230120197764882 4658795528226870441 n

Читај бе: Анета, штотуку заврши Вимблдон каде ти повторно ја имаше честа да бидеш една од тениските судии. Ќе ни откриеш ли на колку мечеви и на кои тенисери им судеше?

Анета: Маја, пред се ти благодарам за интересот да напишеш нешто за моите професионални ангажмани и успеси. Оваа година Вимблдон беше едно посебно, емотивно патување за мене. За прв пат после 6 години напорна работа, труд и упорност добив шанса да судам на таканеречените „show courts”, 4-те најголеми терени во Лондон вклучувајќи го и 100 години стариот централен терен. Судев мечеви на најдобрите тенисери и тенисерки (Надал, Кирјос, Алкараз, Халеп, Бадоса…), а бев избрана да ја делам правдата и на полуфиналниот натпревар помеѓу Ѓоковиќ и Нори.

291767423 574455254086500 3661454078861206755 n

Читај бе: Какво е чувството да се биде на терените на Вимблдон? Каква беше атмосферата годинава?

Анета: Вимблдон е сам по себе единствен, препознатлив, традиционален, престижен. Нема дете кое се занимава со тенис, а од најрани години да не знае за Вимблдон. Тоа е турнир на кој секој еден сака еден ден да отиде и да гледа, а не пак да суди или игра. Само кога си таму и кога ќе излезеш на најпознатиот тениски терен во светот знаеш зошто сите изминати години посветено се работел. Посебно ако на трибините ги имаш Дејвид Бекам, Том Круз, Принцезата Кејт кои аплаудираат на добриот тенис, но и на твоите пресуди 🙂

289391638 1531988747258409 4820775041930443967 n

Читај бе: После двете години ковид протоколи, дали може да се каже дека се врати малку во нормала тенисот?

Анета: Па, искрено оваа година сé беше како и претходно, а протоколи речиси и да немаше. Трибините беа во полн капацитет, публиката беше целосно вратена, па љубителите на белиот спорт освен во одлични, атрактивни мечеви уживаа и во традицијата на Вимблдон со чаша шампањ и јагоди со крем.

291680600 611690326832072 7581190906988028112 n


Читај бе: Ќе ни откриеш ли кои се твоите идни дестинации за оваа година, ќе бидеш ли дел и од други турнири?

Анета: После 8 недели врзани турнири меѓу кои и двата Гренд Слеми ( Париз и Лондон ), време е за одмор и уживање во летото. Следат неколку приватни патувања за на крај на август да се вратам на професионалните ангажмани.

  meblo trejd cesmi
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
  Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со битолско потекло – Владимир …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

  Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

  На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…

  Цела сала како едно грло – „Ако одам во Битола“ за загревање на битолската публика пред мечот на Еурофарм Пелистер и Мешков Брест

  Одлична атмосфера во салата „Боро Чурлевски“ во Битола пред почетокот на натпреварот…