Денес, на програмата на битолското културно лето, во рамките на Деновите на „See film festivalot“, вљубениците во филмот, од 20.00 часот во Кино Манаки, ќе можат да ја погледнат филмската проекција на „Елегија на ловорот“, во режија на Душан Касалица од Црна Гора, во времетраење од 90 минути. Филмот ја понесе наградата за најдобра режија на Европското жири 2022, на фестивалот на кинематограферите од Југоисточна Европа во Париз, Берлин и Вашингтон.

Станува збор за надреално патување полно со апсурдни превртувања.

elegija na lovorot

Филип е софистициран универзитетски професор, кој оди со својата сопруга во хотел на брегот. По неколку дена поминати во удобниот и монотон амбиент на хотелот, нивниот навидум идеален брак завршува. Филип е оставен од неговата сопруга. Се чини дека сè укажува на тоа дека неговиот живот пропаѓа, но Филип, префинет и вооружен со самодоверба, се соочува со секоја нова околност со необична леснотија.

Длабоко во шумата, нов фантастичен свет ќе го сруши, но и ќе му даде шанса за нов почеток….

Филмската ревија „Денови на SEE Film Festival“ на БИТ ФЕСТ, ќе трае до 15 јули.

    Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
    Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
    Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
    Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …

    Претплатете се за новости

    You May Also Like

    Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

    Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

    Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

    Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

    Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

    Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…

    Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

    Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…