Во текот на реализирањето на Годишната Програма за 2022 година , и одбележувањето на традиционални календарски активности главен акцент се става врз 5-ти Декември ,,Светскиот ден на волонтеризмот“. Една од главните водилки на ОО Црвен крст Битола е волонтерството , а самите волонтери претставуваат носител на активностите на организацијата.

По тој повод, во Офицерскиот дом Битола се одржа свечениот настан под мотото ,,Волонтирањето како водич за создавање на поубав свет” на кој беа доделени плакети за волонтерски придонес и благодарници, а дел од настанот беше и изложбата на Ангела Цветковска и Методи Петровски.

Фотограф: Саше Богоевски

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

  По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…