viber image 2023 09 24 13 49 06 166

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола веќе традиционално почетокот на школската година за своите ученици – членови меѓу другото го започнува и со теренско сликање во градскиот парк во Битола.

viber image 2023 09 24 13 49 06 339

„Според временските прогнози првиот ден на есента беше и најтоплиот откако ни започна школската година па решивме членовите да ги извадиме на терен во градскиот парк во Битола каде 3.5 часа сликавме и се забавувавме. Особено ни значи другарувањето на сите наши членови кои се во возрасната граница од 4 до 18 годишна возраст. Во студиото работат во шест работни групи речиси и да немаат можност да се запознаат меѓусебно. Ова воедно е и начин на подготовка на повозрасните ученици за ликовните колонии каде во просек еден работен ден им трае и повеќе од осум часа.” – изјави Елена Хаџи-Антоновска – претседателка на ДЛС.

viber image 2023 09 24 13 49 06 383

Учениците сликаа на тема “жаби” a нивната креативност предизвика голем интерес и кај битолчани кои саботното пладне го минуваа со најмладите во градскиот парк во Битола.

viber image 2023 09 24 13 49 06 464

„Сериозно ова е ефективна педагошка мерка која ни овозможува и оценка и проценка на карактерот на учениците, а не само степенот на нивниот ликовен талент. Воодушевува сегментот на емпатија и желбата за помош од страна на повозрасните ученици кон помладите. Ова е и форма и начин на пронаоѓање на “бисери” кај младите групи каде учениците во основа се во фаза на едукација поточно самопронаоѓање дали уметничкиот талент ќе решат да им е приорите или едноставно ќе е фаза која ќе одмине. Забораваме понекогаш дека природата ни е на дофат. Темата нема поврзаност со конкретен конкурс, а се сликаше на тема “жаби” затоа што ликовниот талент не е само реализмот па сега имаме коцкести – правоаголни жаби – жаби кои летаат, но и жаби кои се сеуште на годишен одмор. Имагинацијата на младите ликовни уметници просто е бескрајна а за нас и бесценета па на овој начин и со оваа форма ја потпомагаме.” – изјави Томислав Стерјев – одговорно лице за ликовни активности при ДЛС.

viber image 2023 09 24 13 49 06 534

Во градскиот парк во Битола сликаа околу 6О ученици – членови на ДЛС Свети Кирил и Методиј Битола.

viber image 2023 09 24 13 49 07 024

„Целта е постигната. Учениците без исклучок ги исполнија сите 3 – 3.5 предвидени часа. Сериозно живееме во време кога фокусот на нашата младина е тешко да се одржи – дотолку повеќе кога освен талентот тука има и физички напор. Не е така лесно да се работи си мрсен пастел што е нашата препознатлива сликарска техника. Воодушеви и грижата за околината и организираноста. Темата на родителите им беше соопштена претходно и секако беше споделена со учениците кои одлично ја испитаа темата. Со ова го одбележавме и првиот ден од есента, а воедно и го најавивме патувањето за 24 светска детска ликовна колонија во Евора – Португалија која ќе трае од 1 – 10 октомври. Ќе се патува со еден ученик. Тие финансии ги имавме, а решеноста со самата негрижа од одговорните кои не одвоија ни денар беше огромна мотивација. Не мислам дека ја разбраа пораката која има само 2 прости значења. А мислат дека сме конфликтини. Прво дека секое дете – наш ученик заслужува да е на локација каде што е покането да твори поради реализиран успех. И таа заслуга не познава географија, а ни финансии. Второто значење е дека ете тој еден – два иако ние би сакале сериозно да патуваат сите ученици кои се наградени ги претставуваат Битола и Македонија и се тоа само поради мисијата на ДЛС Свети Кирил и Методиј Битола. И за чудо тоа родителите и учениците при ДЛС го разбираат и почитуваат додека возрасните кои треба да се грижат успехот да е и награден се во фаза на преживување на “детски болести” без прекин.” – изјави Славчо Неделковски – претседател на УО при ДЛС.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…