Пелагонското село Црнобуки е вистински бедем на христијанството. Минатата година беше изграден 10 метарски крст пред храмот „Св. Димитрија“.

Оваа година е поставена и божиќна пештера спроти најрадосниот празник за православните христијани, раѓањето на Господ Исус Христос – Божик. 

320530439 477702454302644 2070690115536559518 n

Божикната пештера на мештаните им ја подари Епископот Антаниски г. Партениј од Бигорскиот манастир.

На својата територија има три православни храма: централно е изградена веќе споменатата црква „Св. Димитрија“ изградена 1866 година. Под  селото , сместено на ритчето се наоѓа манастирот „Св. Атанасиј“ кој бил осветен во 1984 година, а во изградба е уште еден манастир посветен на Вознесението Христово „Св. Спас“.

5

Црно Буки е оддалечено од Битола 10 километри. Таму живеат околу 300 жители.

4

Ова македонско село е вистински конгломерат на македонски обележја.

3

Во Црнобуки има повеќе археолошки локалитети кои се неми сведоци на развојот на животот од најрана доба: од железно доба, антички период, римски период, неолитско и бакарно време.

Неофицијално, некои археолози во ареалот на Црнобуки  го лоцираат градот на царот Персеј, син на Филип V – Персеида, како доказ се зема мозаичниот камен кој е најден во атарот на селото. 

6

Селото одигрално значајна револуционерна улога за време на отоманскиот период и Првата светска војна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…