Од 24 до 28 октомври 2022 година, започна Воведниот состанок на 30-месечното партнерство во рамки на проектот „Sasas Jekhvar Jekh – Некогаш одамна … и сега“ во Кискунхалас, Унгарија.

314004022 502625921906397 444614633956198108 n

За време на состанокот, партнерите беа информирани за планираните активности, предвидените резултати и нивните конкретни задачи и ресурси со кои располагаат за остварување на целите на проектот. Најважните моменти беа двете сесии за читање бајки во вечерните часови. Претставниците на партнерите читаа бајки од различни земји и со различни содржини.

313871240 502625628573093 6552120005302085854 n

Главните резултати од проектот се:

– Европска книга за ромска бајка со вкупно 40 ромски бајки од 8 земји партнери, секоја секоја на националниот јазик и најчесто зборуваниот ромски дијалект

– Монографија за ромските бајки што го опишува нивното потекло, традиција и значење за културното наследство на Ромите и за европското културно наследство

– Наставна програма за едукација на раскажувачи, образовани раскажувачи и 80 спроведени раскажувачки настани.

314606621 502625191906470 2507932010208145270 n

Следниот партнерски состанок ќе се одржи во март 2023 година во Грција.

313982728 502625665239756 7651863643603598990 n

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола е дел од проектот Sasas Jekhvar Jekh. Once upon a time – and now.

314359123 502625801906409 3841173991214745892 n

Sasas Jekhvar Jekh е Еразмус проект. Земјите партнери се Германија, Бугарија, Унгарија, Србија, Романија и Грција.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…