лајпциг

Саемот на книга во Лајпциг, Германија оваа година се одржува од 27 до 30 април.
За време на саемот, не се само презентирани 2500 настани поврзани со новитетите за пролетта, туку и бројни нови формати како што се барот за книги, форумот „Отворено општество“ и младинскиот кампус „Универзум“. Фокусот на сите средби оваа година е исто така: отворениот збор за мирен соживот.

2.000 изложувачи од 40 земји од 27. до 30. април ќе го претстават новитетот на пролетта. За враќањето на најголемиот фестивал на читање во Европа, може да се прочита и дискутира за повеќе од 3.200 учесници во 3.000 настани на 300 различни места на саемските терени, како и во градот.

343691779 906451433942323 2923526167006383054 n

Она што не беше можно за време на пандемијата и е толку важно во моментов во време на криза – живата размена – во Лајпциг интензивно ќе се одржува и слави во текот на следните неколку дена. Постојат бројни начини да уживате во пишаниот и нацртан збор. Во исто време, мноштвото е и место за дискусија, било да е тоа за разновидните форми и теми на литературата, но и за актуелните кризи и начините за излез од нив. И пред сè, Лајпциг нуди една работа: јавна сцена за оние критички гласови кои не смеат да се слушнат во нивните домови.

Оваа година за првпат на саемот и нашата држава има штанд во рамките на проектот на Traduki мрежата заедно со другите земји членки. Штандот е претставен од НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола заедно со нашиот aвтор Живко Грозданоски.

Сè што вреди да се знае можете да најдете овде: www.leipziger-buchmesse.de

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…