На ден 25.8.2022, директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, м-р Бојан Стефановски и директорката на Приватната установа за социјална заштита на стари лица „Дом Софија“, проф. д-р. Гордана Ристевска Димитровска потпишаа меморандум за соработка.

На средбата се разговараше за активности кои ќе ги спроведат двете установи во наредниот период. Како прва активност е планорано нашата Библиотека да донира книги со што ќе се креира мини библиотека во рамки на „Дом Софија“. Книгите се посебен вид на терапија (библиотерапија), која е особено значајна и кај лицата од третата доба.

301518679 10160309947013679 2754766414665397883 n

Преку низа интерактивни активности кои се планирани во наредниот период, лицата кои се сместени во овој дом ќе имаат можност да уживаат и да се дружат со голем број на книги. Исто така планирани се активности во кои лицата од оваа установа ќе бидат и самите вклучени во реализација на истите. Преку читање и заедничко творење нашата библиотека секогаш е во служба на сите категории на граѓани.

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…