Кристиан Стојани, првиот член од возобновувањето на АК ОЛИМП, денес победи на Kiel Lauf 2022, улична трка организирана во градот Кил со три трки 5К, 10К и 21К.

304978805 1218236972059189 8362902523349325912 n

Кристијан, кој во моментот живее во Германија, но сѐ уште е член на АК Олимп, носејќи го дресот на својот драг клуб, денес победи на 5К трката со резултат 17:35.

304791255 643700393715428 3653033129644200740 n

„Трката беше тактичка, заради нагорнините кои ги имаше до 3-тиот километар, потоа гужвата се разби и борбата за позиција беше непредвидлива со самиот финиш на трката. Задоволен сум од резултатот, а и целиот настан беше одлично организиран. Ве следев на социјалните медиуми како одеше ТРЧАЈ БЕ годинава и можам само едно да кажам дека нашата битолска трка е одлично организиран спортски настан кој комотно може да се спореди со вакви градски трки организирани во услови на една Германија” – рече Кристиан Стојани соопштувајќи ја оваа одлична вест.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…