Мичос

Анастас Мичос, кинематографер од САД, денеска одржа работилница со наслов „Вкус на шампањ со буџет за пиво”, во битолското кино „Манаки”. Мичос во моментов е актуелен по серијата „Cabinet of Couriossities”, а на ИФФК „Браќа Манаки” ќе раководи со жирито за студентската програма. Тој денеска пред присутните во публиката кажа дека работел на филмови кои чинат и 100 илјади долари, како и на филмови кои тежеле милиони долари. Претстави и кинески фенер, со помош на кој снимал филмски сцени .

„Ова е една од моите омилени алатки. Тоа е фенер кој е многу едноставен, може било каде да се носи. Користен е за прекрасни филмови во последниве години. Не се работи за тоа колку скапа опрема имаш, туку што можеш да направиш со она што ти е достапно и на располагање. Првото нешто што јас го правам, е она што е речиси бесплатно”, рече Мичос.  

384431444 281254634886450 1643931546549096469 n e1695825332846

Кога буџетот за филм е мал, според него, неизбежно е да се направи нешто од ресурсите кои се на располагање.

„Светлото во фенерот е „меко”. Ми се допаѓа бидејќи едната половина е обоена во црно, па по потреба можам да користам помалку или повеќе светло. Не ми се допаѓа светлото од сијалиците”, додаде Мичос.

Тој прикажа неколку сцени од различни филмови, објаснувајќи какво светло користел во текот на снимањето на истите. Во една од нив снимал со огледало, односно користел рефлектирачка сончева светлина.

„Не мора да биде комплицирано за да биде ефектно. Воопшто”, рече кинематограферот.

Тој истакна дека еден директор на фотографија никогаш не би му рекол на режисерот „не знам да го направам ова” или „не можам да го направам ова”.

„Тие зборови не постојат во речникот. Ние сме тука да најдеме начин нештото да успее”, додаде Мичос.  

Анастас Мичос има работено на повеќе номинирани и наградувани филмови. Тој е активен член на Американското здружение на кинематографери, на грчкото друштво на кинематографери, како и на Академијата за филмски уметности и науки. Исто така, е предавач и на различни универзитети и работилници низ САД и Европа. Во неговата криера, има работено со Бијонсе Ноулс, Хали Бери, Кирстен Данст, Џулија Робертс, Анџела Басет, Џулијан Мур и многу други.

meblo trejd mialnici 2
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…