На Националното првенство за средни училишта кое се одржа во Куманово, вчера атлетичарите од АК ОЛИМП остварија одлични резултати.

279728807 542023124100168 7353913368213529060 n

Христијан Котевски освои второ место во севкупен пласман во дисциплината 400 метри – мажи, Јана Стефановска освои второ место во севкупен пласман во дисциплината 800 метри – жени, Наталија Чона освои петто место во севкупен пласман, а прво место во својата група, во дисциплината 100 метри – жени, потоа Стефан Туловиќ освои шесто место во севкупен пласман, а прво во својата група, во дисциплината 100 метри – мажи, Дони Петличковски освои осмо место во дисциплината 800 метри – мажи, Христијан Шаклевски освои дванаесетто место во севкупен пласман во дисциплината 1000 метри – мажи.

Натпреварот беше во организација на Федерација на училишни спортови, помогнат од Атлетска федерација на Македонија

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…