ла ла

На 15 ноември во Центарот за култура во Битола ќе се одржи 23-то издание на Детскиот музички фестивал ТРА ЛА ЛА која го носи приматот за најдобрата детска манифестација во Битола и Македонија. На фестивалот ќе учествуваат 14 нови солисти со 14 новокомпонирани детски хитови создадени од легендата на македонската естрадна сцена, Кристијан Габроски.

„Годинешното издание на фестивалот ќе биде одржано под мотото „Јас ја сакам Битола“. Во среда, 15 ноември ќе бидат организирани претстави за градинките и училиштата од нашата општина, во 9:30, 11:30 и 13:30 часот. Вечерната претстава, гала концерт на фестивалот ТРА ЛА ЛА започнува од 19:30 часот и ќе бидат поканети високи гости и делегации, изјави Тони Алексовски, директор на фестивалот.

363592212 667236525495564 7343569000965278640 n

Секоја композиција на ова издание на фестивалот ќе биде придружувана од соодветна балетска група. Ангажирани се 4 балетски групи кои ја подготвија кореографијата, а тоа се: Хип хоп студио Сања Денс скул, ТСК Спортакус, Студиото за модерни танци Expose и танцовиот спортски клуб Степ од Битола.

„Оваа година имаме прекрасен музички материјал, се надевам дека сите учесници и посетители ќе уживаат во овој незаборавен настан. Влезници може да се набават секој работен ден во билетарницата на Центарот за култура, од 10 до 20 часот. Како што вели химната на самиот фестивал „Тра ла ла, журка голема, за сите деца и од Бога благословена“. Се надевам дека навистина ќе ни биде благословена оваа најголема журка во нашиот град и се надевам дека ќе имаме голема посетеност и сите кои ќе бидат присутни на овој фестивал ќе уживаат во „ѕвезденото небо“ кое го краси нашиот град наречено ТРА ЛА ЛА и дека уште еднаш ќе докажеме дека детскиот фестивал ТРА ЛА ЛА е навистина расадникот на новите, млади музички таленти“, изјави Алексовски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…