Здружението ” ЛАТЕРАЛ” од Битола денес на Магнолија им приреди пријатно изненадување на многубројните минувачи, подарувајки им 100 книги, новогодишно спакувани и украсени со лампиони со порака за среќни Новогодишни и Божиќни празници.

321480856 682302570040433 8755547248866904596 n

Книгите од познатите битолски писатели Игор Трајковски Фоја, Гордана Такец и Симс Себастијан, беа подарени на минувачите кои доживеаја вистинско изненадување, ова е прва манифестација од ваков вид во градот , една поинаква зимска приказна чија цел е поттикнување на желбата кај граѓаните за читање книги од македонски автори.

Сончево време и пријатна атмосвера на заинтересирани граѓани од сите возрасти кои добија на подарок книга, поздравувајки ја и оценувајки ја идеата за овај проектот како мошне успешна.

Тимот на автори, ЛАТЕРАЛ, Сања Трајковска која им даде уметнички и празничен изглед на подарените книги, Елена, девојката која ги подаруваше книгите , задоволни од успешната реализација на проектот поддржан од Општина Битола како дел од ” Зимска приказна”.

meblo trejd mialnici
Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…