Здружението ” ЛАТЕРАЛ” од Битола денес на Магнолија им приреди пријатно изненадување на многубројните минувачи, подарувајки им 100 книги, новогодишно спакувани и украсени со лампиони со порака за среќни Новогодишни и Божиќни празници.

321480856 682302570040433 8755547248866904596 n

Книгите од познатите битолски писатели Игор Трајковски Фоја, Гордана Такец и Симс Себастијан, беа подарени на минувачите кои доживеаја вистинско изненадување, ова е прва манифестација од ваков вид во градот , една поинаква зимска приказна чија цел е поттикнување на желбата кај граѓаните за читање книги од македонски автори.

Сончево време и пријатна атмосвера на заинтересирани граѓани од сите возрасти кои добија на подарок книга, поздравувајки ја и оценувајки ја идеата за овај проектот како мошне успешна.

Тимот на автори, ЛАТЕРАЛ, Сања Трајковска која им даде уметнички и празничен изглед на подарените книги, Елена, девојката која ги подаруваше книгите , задоволни од успешната реализација на проектот поддржан од Општина Битола како дел од ” Зимска приказна”.

meblo trejd mialnici
Репортажа од Бриж – еден од најживописните градови во Европа, наречен „Венеција на Северот“
Репортажа на Маја Богоевска Време е за едно малку поинакво патување. Патување …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…