Во рамките на европскиот проект EUSAIR 4 YOUTH – Спортски настан во кошарка 3×3, финансиран од програмата EUSAIR на Европската Унија, чиј домаќин беше општина Драч во Албанија, учествуваше и општина Битола со свои претставници.

IMG 20220910 WA0011

Главната цел на овој проект е да се зајакне улогата што ја игра спортот во социјалната инклузија и кохезија во Јадранскиот Јонски регион преку организирање на спортски настан за млади луѓе, каде што учествуваа општини од 9 земји.

IMG 20220910 WA00131

Преку овој проект, покрај тоа што значително се зајакна соработката на општина Битола со Јадранската Јонска заедница, во исто време се промовираше мир, толеранција и разбирање, развој на солидарноста и подобрување на социјалната кохезија, како што е и всушност поставено во Агендата за одржлив развој до 2030 година.

AuD 3148

На овој важен спортскиот настан во дисциплината – Кошарка 3Х3, општина Битола ја претставуваа младите кошаркари родени во 2006 и 2007 година: Благојче Димитровски, Христијан Дракуловски, Ѓорѓи Гајтановски, Лука Тодоровски, Михаела Нешковска, Наталија Петровска, Надица Стефановска и Јана Трајковска. Сите имаа одлични настапи, посебно машкиот тим кој го освои сребрениот медал и на патот кон финалето издвојуваа убедливи победи против тимовите од Србија, Италија, Црна Гора, а во финалето со тесен резултат од  8:7 беа поразени од Сплит, Република Хрватска. Младите кошаркари беа предводени од тренерите Мико Голубовиќ и Христијан Цветковски. 

  За сите разочарувања кои нé отрезниле…
  Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
  „Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
  Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…