Вчера во Битола заврши 11 издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино“, кој оваа година се одржа под мотото „Per astera ad astra“ (Патот до ѕвездите е трнлив). Фестивалот одбележа голема посетеност, а детската публика беше најбројна, што е особено значајно во реализацијата на повеќе цели, кои меѓудругото вклучуваат и развој на креативноста и фантазијата кај децата при градењето на една комплетна личност, како и нивно запознавање со историските, културните и традиционалните вредности.

298167156 5312385775496675 7440180591570105626 n

За време на трите фестивалски денови беа одиграни 9 претстави, а настапија 7 театри од 6 земји: Македонија, Израел, Полска, Чешка, Швајцарија и Турција, со над 70 учесници.

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

  Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

  Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

  Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

  Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

  Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

  Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

  Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…