ilija kiflata

Членот на велосипедскиот клуб „15 Мај Пелистер“, Илија Ѓеоргиевски од Битола го освои второто место во најсилната категорија Елит на меѓународната даунхил трка „Rolling Stones 2023“ која се одржа во Нишка Бања, Србија.

kiflata

Трката која годинава го имаше третото издание, воедно беше и државно првенство и на неа се натпреваруваа над 100 велосипедости од неколку држави  во повеќе категории.

kiflata 2

Велосипедскиот клуб „15 Мај Пелистер“ од Битола освои второ место во Елит и трето севкупно.

kiflata 3

Инаку, Илија кариерата ја започна пред околу 5 години во клубот во роад дисциплина, додека пред две години започна да вози даунхил каде има достигнато врвни резултати.

kiflata 4

Од пред две години, клубот се натпреварува и во оваа дисциплина со 8 велосипедисти кои имаат освоено неколку први и втори места како на домашни така и на меѓународни натпревари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…