Се е подготвено за јубилејното 10. издание на Pelister Downhill Cup кој викендов од 19 до 21 август ќе се одржи на Пелистер. Патеката е подготвена за почетокот на трката в петок. Инаку патеката е со должина од 2100 метри, а висинската разлика е 425 метри.

298411285 5476061242440461 2305009788656879157 n

-Ова е јубилејна трка, 10-та по ред, а ја реализираме со огромна поддршка скоро од цела Македонија. Екстрим бајк тим се надева на успешно органиизрање на овој настан. Ќе има учесници скоро од цел Балкан, учесници од 9 држави, а главното дефиле ќе биде во недела на 21 август, вели еден од организаторите, Јовче Даскаловски од Екстрим Бајк тим од Битола.

Инаку, медали и пехари ќе бидат доделени за првите пет најдобри времиња во секоја категорија поединечно. Организаторот во соработка со спонзорите и партнерите на трката обезбедува дополнителни награди за најдобрите пет времиња од сите категории: Наградата за првото најдобро време изнесува 400 евра, Наградата за второто најдобро време изнесува 250 евра, Наградата за третото најдобро време изнесува 150 евра, Награда за четвртото најдобро време изнесува 100 евра, Наградата за петтото најдобро време изнесува 70 евра.

viber image 2022 08 15 11 44 56 328
meblo trejd -dusek

  Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
  Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
  Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
  Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

  На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…