Се е подготвено за јубилејното 10. издание на Pelister Downhill Cup кој викендов од 19 до 21 август ќе се одржи на Пелистер. Патеката е подготвена за почетокот на трката в петок. Инаку патеката е со должина од 2100 метри, а висинската разлика е 425 метри.

298411285 5476061242440461 2305009788656879157 n

-Ова е јубилејна трка, 10-та по ред, а ја реализираме со огромна поддршка скоро од цела Македонија. Екстрим бајк тим се надева на успешно органиизрање на овој настан. Ќе има учесници скоро од цел Балкан, учесници од 9 држави, а главното дефиле ќе биде во недела на 21 август, вели еден од организаторите, Јовче Даскаловски од Екстрим Бајк тим од Битола.

Инаку, медали и пехари ќе бидат доделени за првите пет најдобри времиња во секоја категорија поединечно. Организаторот во соработка со спонзорите и партнерите на трката обезбедува дополнителни награди за најдобрите пет времиња од сите категории: Наградата за првото најдобро време изнесува 400 евра, Наградата за второто најдобро време изнесува 250 евра, Наградата за третото најдобро време изнесува 150 евра, Награда за четвртото најдобро време изнесува 100 евра, Наградата за петтото најдобро време изнесува 70 евра.

viber image 2022 08 15 11 44 56 328
meblo trejd -dusek

  Марија Цветановска го промовираше видео спотот за песната „Засекогаш твоја“
  Младата битолчанка Марија Цветановска на Youtube го промовираше видео спотот за песната …
  Уште еден златен пехар за Христиан Илиевски Кико
  Кико е златен дечко Имаме пиедестал од трката во Орман, Скопје. Летечкиот …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

  Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

  Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

  На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…