343147875 252520420483896 8341823708098409270 n

По повод неделата на имунизација, во просториите на Ромскиот здравствен образовен центар во Битола на 24.04.2023 година се одржа дискусија на тема „Важноста на вакцините кај децата и повозрасната популација“.

Дискусијата ја водеше д-р Марија Димовска од ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“ – Битола во соработка со Центар за јавно здравје – Битола, Ротари клуб „Широк Сокак“ – Битола и Ротаракт клубот „Широк Сокак“ – Битола.

342439881 483764983885489 4696070614216142632 n

Исто така, присутен беше и претставник од Светската здравствена организација, кој ја поздрави нашата работа и ни посака успех во понатамошните активности.

По дискусијата, нашиот ромски здравствен медијатор, Мелиса Комина, заедно со тимот на ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“ – Битола се упатија на терен кадешто дополнително се вршеше информирање и вакцинирање на ромската заедница во Битола.

343200633 1273639583265411 1226930369473298208 n

Активноста е поврзана со специфичните цели 1.1 и 1.4 од Локалниот здравствен акциски план за Роми кој е веќе усвоен од Општина Битола.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…