На 51-от Меѓународен Турнир „Златен Гонг” кој деновиве се одржа во Скопје, учество зедоа 11 репрезентации Англија, Шкотска, Шведска, Еритреа, Албанија, Косово, Србија, Црна Гора, Бугарија, Унгарија и Македонија.

316152980 1313156246122119 2172458200469792361 n

Македонската репрезентација настапи со 7 боксери меѓу кои и нашиот битолски Боксер Ален Рустемовски. Ален кој сеуште настапува во Јуниорска конкуренција на овај престижен турнир настапи како Сениор и силите ги одмери со европските и светските шампиони. Ален боксуваше против Кубанецот Хавиер Диаз Ибањез кој веќе три години настапува за Бугарската Репрезентација. Хавиер е носител на златни медали од олимпијадите од светските првенства и бронзен од европското првенство кое се одржа пред неколку месеци во Ерменија.

316133596 544315934201734 4144619359606914569 n

„Ален загуби на поени мошне тесно 3:2 но што е тука е ова за нас беше меч за престиж и меч во кој уживавме да боксуваме против овој противник задоволството е наше“, вели тренерот Јове Петровски и дополнува: „Наша следна цел е 3-то коло од Регионалната Бокс Лига кое ќе се одржи во Лозница Р.Србија и од вгодина целиме на Големите Натпреварувања со Господ Бог Напред“.

meblo trejd mialnici
Битолскиот театар со ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ ќе настапи на „Игорови денови“ во Нови Сад
НУ НТБ со претставата ,,Бакхи-краток преглед на распадот“ во режија на Игор …
Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

  На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…