По повод 4-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола по втор пат годинава од страна на Општинскиот Сојуз за училишен спорт Битола и стрелачките клубови „РЕК БИТОЛА“–Битола и ГСК „ПЕЛИСТЕР“-Битола  организираа спортски натпревар  во стрелаштво со воздушна пушка.  Учесниците ги постигнаа следните резултати:

Категорија – машки

 1. ДАВИД  СОКОЛОВСКИ  –65
 2. АНДРЕЈ  ВЕЉАНОВСКИ –64
 3. ДАВИД  БЛАГОЈЕВСКИ  –63

Категорија – женски

 1. АНАСТАСИЈА  МАНГАЛОВСКА  –55  (9-3)
 2. АВГЕНИЈА  ПОП СТЕФАНОВСКА –55 (9-1)
 3. МАРИЈА  ТРАМПЕСКА  –49

Категорија – машки – екипно

 1. ООУ „Св. Климент Охридски“  –171
 2. ООУ „Тодор  Ангелевски“ –147
 3. ООУ „ Даме Груев“ –144

Категорија – женски – екипно

 1. ООУ „Св. Климент Охридски“  –124
 2. ООУ „Тодор  Ангелевски“ –107
 3. ООУ „ Коле  Канински“ –82
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…