По повод 4-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола по втор пат годинава од страна на Општинскиот Сојуз за училишен спорт Битола и стрелачките клубови „РЕК БИТОЛА“–Битола и ГСК „ПЕЛИСТЕР“-Битола  организираа спортски натпревар  во стрелаштво со воздушна пушка.  Учесниците ги постигнаа следните резултати:

Категорија – машки

 1. ДАВИД  СОКОЛОВСКИ  –65
 2. АНДРЕЈ  ВЕЉАНОВСКИ –64
 3. ДАВИД  БЛАГОЈЕВСКИ  –63

Категорија – женски

 1. АНАСТАСИЈА  МАНГАЛОВСКА  –55  (9-3)
 2. АВГЕНИЈА  ПОП СТЕФАНОВСКА –55 (9-1)
 3. МАРИЈА  ТРАМПЕСКА  –49

Категорија – машки – екипно

 1. ООУ „Св. Климент Охридски“  –171
 2. ООУ „Тодор  Ангелевски“ –147
 3. ООУ „ Даме Груев“ –144

Категорија – женски – екипно

 1. ООУ „Св. Климент Охридски“  –124
 2. ООУ „Тодор  Ангелевски“ –107
 3. ООУ „ Коле  Канински“ –82
Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…