Спасување на лица заробени во пожар, давање прва помош при случена сообраќајка. Што треба да се направи за да им се укаже помош на овие лица? Симулациите на пожар и сообраќајка во Битола, имаа цел на присутните граѓани да им го покажат значењето на укажувањето на првата помош и колку влијае врз спасувањето на живот.

crven krst

Ова беше дел од Конвенцијата на прва помош која се одржа во Битола на која учествуваа сите организации од цела држава на Црвениот крст. На неколку пунктови по Широк Сокак се прикажа прва помош при сите животозагрозувачки состојби.

crven krst 8

Претходно сите волонтери од организациите на Црвенито крст продефилираа по Широк Сокак до Офицерскиот дом, каде им се обратија Лилјана Ристевска, претседател на Црвен крст Битола, градоначалникот на Битола, Тони Коњановски, како и претседателот на Црвенито крст на Македонија Ромел Велев и генералниот секретар Саит Саити.

crven krst 12

Настанот се одржа по повод Светскиот ден на прва помош.

meblo trejd bravi

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…