Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” од Битола во сопствена организација започна реставрација на ликовните дела на својот основач – светски познатиот и признат ликовен педагог и уметник Коста Хаџи-Антоновски (1935 – 2О21) кој го основал студиото пред 40 години.

viber image 2022 07 15 13 36 27 133

Наследникот на Хаџи-Антоновски, ликовниот педагог Ангела Каранфилова на сопствена иницијатива, а во согласност со семејството на Хаџи-Антоновски е одговорниот „виновник” што 10-тина дела на Коста Хаџи-Антоновски од периодот 1975 – 1985 година ќе го вратат својот сјај.

Каранфилова е студент на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј” во Скопје, а над 15 години е член на ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола каде после 40 години ја презема позицијата ликовен педагог, кој само за календарската 2022 година работи со над 50 ученици – млади ликовни уметници.

Коста Хаџи-Антоновски беше познат и признат ликовен уметник и педагог кој едуцирал многу млади ликовни таленти, од кои денес голем број се врвни ликовни сликари. Иницијатор и организатор на многубројни културни настани во Битола. Битолчани го паметат како педагог, културен работник, голем почитувач на децата, но најмногу по неговата работа и угледот кој тој го направи со Малиот Битолски Монмартр. Исто така и по свечените отворања во битолската чаршија, но и по коледарскиот оган. Сепак, неговата препознатливост остануваат децата од целиот свет како цртаат низ Битола со препознатливите штафелаи и отворени бои.

Коста Хаџи-Антоновски е добитник на многубројни награди и признанија од земјата и странство – како и на наградата за животно дело на Општина Битола 4-ти Ноември додека со ДЛС „Свети Кирил и Методиј“  ја ставија Битола  на мапата на ликовните уметници ширум светот, додека Малиот Битолски Монмартр кој се организира на Денот на нивните патрони, Светите браќа Кирил и Методиј стана настан признаен од ООН и УНЕСКО како колонија за детско ликовно сликарство каде младите ликови уметници едвај чекаат да дојдат деца од сите страни на светот.

Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…