Денеска се одржа Државното ридско првенство на Македонија во организација на Велосипедскиот клуб Пелистер 15 Мај од Битола, по четврт пат во Битола. На него зедоа учество 12 клубови со над 70 велосипедисти во сите категории: у13, у15, кадети, јуниори, у23, сениори, мастерс и жени. Се возеше од хотел Капри Битола до ски центарот Нижеполе во должина од 12 километри.

velosipedisti 4
velosipedisti 3

-Се возеше по доста топло време, но сепак трката помина во најдобар ред. Голема благодарност до СВР Битола – сообраќајната полиција кои беа на висина на задачата. Исто така благодарност до Службата за итна медицинска помош, Цермат, хотел Капри, Кожувчанка, фотокопир Бабук, ЈП  Стрежево со голема поддршка на Битолскиот онлајн магазин Читај бе, изјави Африм Јусуфи, претседател на ВК Пелистер 15 Мај Битола и селектор на сениорската велосипедска репрезентација.

velosipedisti 46
velosipedisti 47

После завршувањето на трката и доделувањето на наградите на најдобрите, имаше дружба меѓу велосипедистите, а имаше и освежување од сладоледите на Цермат.

velosipedisti 50
velosipedisti 51
meblo trejd alati

Беше присутен и градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски кој го поддржа настанот и дојде да ги бодри велосипедистите од новоотворениот клуб Нова бајк од Новаци. Истакна дека планираат и во Новаци да се организираат вакви настани во интерес на младите и спортот.

Фото: Саше Богоевски

Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме …
Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со …
meblo trejd alati1

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…