На падините на Пелистер, на патеката од Копанки до Детското одморалиште, вчера се одржаа финалните трки на десеттиот по ред Пелистер Даунхил Куп, со рекорден број на учесници. Се натпреваруваа 84 домашни и странски бајкери кои викендов престојуваа на Пелистер, а неделата попладне се одржа и финалната трка.

2

Бајкерите, односно велосипедистите кои возат во ридско-планински услови, се натпреваруваа во шест категории, а за прв пат имаше категорија во која се натпреваруваа припадничките на понежниот пол.

meblo trejd kupatilo

 Општина Битола беше поддржувач на овој адреналински настан, а на возачите со најдобри времиња, градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски им додели награди, честитајќи им ја победата.

3

Во категоријата елита, најдобро време имаше Андреас Теодору од Кипар, во категоријата хоби Кристијан Угриновски од Македонија, кај јуниорите најдобар беше 15 годишниот Марко Ламарис од Грција, во категоријата мастер Јовче Даскаловски од Македонија, во мини јуниори Георги Атанасов од Бугарија и кај жените со најдобро време беше гркинката Евелина Зафеири. Организатори на настанот се Екстрим бајк тим Битола. 

4

  Марија Цветановска го промовираше видео спотот за песната „Засекогаш твоја“
  Младата битолчанка Марија Цветановска на Youtube го промовираше видео спотот за песната …
  Уште еден златен пехар за Христиан Илиевски Кико
  Кико е златен дечко Имаме пиедестал од трката во Орман, Скопје. Летечкиот …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…