Со одигрувањето на синоќешните два натпревара, заврши основниот дел од првенството во Првата македонска кошаркарска лига.

Екипите сега се делат на два сегмента, Суперлига и плеј-аут, а овој дел од првенството почнува претстојниот викенд. Интересно е тоа што во првото коло играат ТФТ и Пелистер кои се сретнаа вчера, во последниот круг од основниот дел.

Отстапка има само за МЗТ Скопје кој поради учеството во завршницата од АБА 2, ќе почне на 20 април. Преодниот рок завршува в петок. Оваа фаза од првенството трае до 22 мај по што првопласираните четири екипи се одвојуваат во плеј-офот кој стартува на 27 мај.

РАСПОРЕД:
1. КОЛО (16/17.04)
ТФТ – Пелистер
Гостивар – МЗТ Скопје 20.04
ФМП – Еуро Никел

2. КОЛО (20.04)
Пелистер – Гостивар
Еуро Никел – ТФТ
МЗТ Скопје – ФМП (24.04)

3. КОЛО (27/28.04)
Еуро Никел – Пелистер
ФМП – Гостивар
ТФТ – МЗТ Скопје

4. КОЛО (30.04)
Пелистер – ФМП
МЗТ Скопје – Еуро Никел
Гостивар – ТФТ

5. КОЛО (04.05)
МЗТ Скопје – Пелистер
ТФТ – ФМП
Еуро Никел – Гостивар

6. КОЛО (07/08.05)
Пелистер – ТФТ
МЗТ Скопје – Гостивар
Еуро Никел – ФМП

7. КОЛО (11.05)
Гостивар – Пелистер
ТФТ – Еуро Никел
ФМП – МЗТ Скопје

8. КОЛО (14/15.05)
Пелистер – Еуро Никел
Гостивар – ФМП
МЗТ Скопје – ТФТ

9. КОЛО (18.05)
ФМП – Пелистер
Еуро Никел – МЗТ Скопје
ТФТ – Гостивар

10. КОЛО (21/22.05)
Пелистер – МЗТ Скопје
ФМП – ТФТ
Гостивар – Еуро Никел

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…