Веќе неколку дена Битола е во магла, па затоа голем број битолчани го искористија денешниот неработен ден и заминаа на омилената Баба планина.

Не само битолчани, туку и посетители од повеќе градови од Македонија, како и од соседна Грција, денеска уживаа во зимското сонце на Пелистер.

Најбројно беше на Ластојчин камен, каде повеќето беа седнати на карпите и ги впиваа зимските сончеви зраци. Некои пешачеа по патеките, некои седеа во длабоките сенки, а хотелот Молика беше преполн со гости.

Во потрага по сонце и чист воздух, метежот од Широк Сокак денеска беше „преместен“ на Пелистер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…

„Македонијо во срце те носиме“ синоќа во Битола – Битолската коњаница Галоп ги развеа знамињата

Синоќа на платото на Офицерскиот дом во Битола се одржa вториот концерт од…