327737480 911539020274055 1596927172729224874 n

Град кој им оддава должна почит на своите величини, чествувајќи ги преку преку нивите дела како дел од колективната меморија и идентитет е град кој има иднина. Во Свечената сала на Офицерски дом при КИЦ Битола, беше отворена поставка на делата на битолскиот сликар Стојан Апчевски.

327720881 705288594577531 7822636785838151817 n

Бројни пријатели, почитувачи, уметници и вљубеници во ликовната уметност дојдоа да одат почит кон овој велик ликовен дух.

327549029 1396478801096775 3929088712427406702 n

На присутните им се обрати директорот на КИЦ Битола, Лили Бошевска, а со посебно видео обраќање од САД, се обрати наследникот на уметникот , внуката Паула Апчевска благодарение на која беше можно поставување на оваа поставка.

327761602 581516896750140 4359986488114366809 n

За значењето на творештвото на Апчевски осврт даде ликовниот критичар Владо Ѓорески.

327564072 560431312676201 5138859442677982134 n

Повеќе од педесетгодишното сликарство во Битола, современо и актуелно, создавано од  годините по ослободувањето до крајот на дваесеттиот век, денес, скоро пред исчезнување, без систематски и целосно обработен  преглед за сите автори, без галерија – музеј за овој творечки неповторлив феномен. Сликарството на Стојан Апчевски, обид и предлог да се направи една покомплетна ревизија кон ова се поинтересно и позначајно дело кое е рамноправен дел од тие неповторливи, големи денови за културата на Битола.

Битола од крајот на четириесеттите години до средината на девдесетите од минатиот век, оствари богат, современ и актуелен ликовен творечки амбиент, кој што често беше на рамнише на поважните ликовни случувања во југословенските простори. Делото на сликарот Стојан Апчевски иако е дел од тоа севкупно достоинствено, важно и значајно ликовно миље, остана недоистражено, неархивирано, без посериозни толкувања и размислувања. Ова е прв обид да се рехабилитира еден значаен опус кој е дел од тоа неповторливо европско творечко и културно живеење на Битола“, пишува во освртот на Владо Ѓорески за делото на Стојан Апчевски.

327415383 719215946401585 1037729499919446324 n
327613994 661846545694935 4009209381313314605 n
meblo trejd kabanici
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…