Во малата сала на НУ Завод и музеј денеска се отвори мултисензорната изложба „Музеј за сите“ под мотото „Сликите можат да се допрат, сликите зборуваат“ . На изложбата се презентираа 16 предмети од постојаната поставка на битолскиот музеј, а избрани се неколку предмети од секој период. Се работи за тактилни слики, кои покрај QR кодот, со тоа што слепите и глувите лица може да ја слушнат приказната за предметот или пак да го видат видеото на знаковен јазик.

muzel 5

„Оваа година за прв пат на тактилните слики покрај QR кодот се поставени NFC тагови. Овие тагови го детектираат телефонот и го активираат аудио записот за предметот и видеото на знаковен јазик. Всушност тоа е врска до информацијата на Јутјуб, местото каде се поставени аудио приказните и видеата на знаковен јазик. Во НУ Завод и музеј Битола има преку 100 премети кои се пристапни и достапни на овој начин. Нашата девиза е музејот да биде 24 часа достапен за сите. Според статистиката гледаме дека посетеноста е голема, не само во музејот туку и во виртуелниот свет, а претходно на работилниците правиме истражување што сакаат да слушнат и видат. Тие велат „Ништо за нас без нас“, вели Ирена Ружин, координатор на проектот.

muzel 13

„NFC технологијата е актуелна на светско ниво, технологија која е масовно достапна и секаде се применува само со помош на мобилните телефони“.

12-годишната Барбара Василевска, ученик во редовна настава во ОУ „Свети Климент Охридски“ Битола, ги поздрави присутните на изложбата и им се заблагодари на оваа установа што ги пресретнува потребите на слепите лица.

muzel 11

„Јас во музејот сум често и се чувствувам како дома, сум учествувала на многу тактилни изложба и  работилници, а многу ги сакам тактилните слики“, рече таа.

Претходно, на знаковен јазик, на присутните им се заблагодари и Филип, кој на Ружин во знак на благодарност и подари слика.

muzel 10

Во денешната изложба ќе се презентораат 16 предмети од постојаната поставка на завоид и музеј, избрани се од секој период поо нешто. Ги одбираме предметите кои можат да бидат прикажани тактилно.

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…