НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола го одбележа 26 февруари – Светскиот ден на раскажување бајки, преку драматизација на бајката „И ликовите од бајките читаат книги“ која ни ја претставија учениците од второ одделение од ООУ „Коле Канински“ – Битола под менторство на наставничката Марина Станковска, автор на драмата.

332891308 889964082324046 7365368909234539152 n

Нашите денешни актери оваа прекрасна бајка ја раскажаа пред учениците од прво одделение од ООУ „Гоце Делчев“ и децата од „Малиот принц“ кои со своите наставнички беа публика на овој настан.

332254280 1171007740284804 6149698267698202478 n

Учениците преку драматизација ни ги оживеаја ликовите од бајките и ни ја покажаа важноста и моќта на оние кои читаат книги и бајки.

332872868 870556737380542 6553216443628189492 n

„Сите одат во библиотека! Секој може да биде член од најмали до најголеми!“ беа дел од пораките кои ни ги пренесоа.

На големо задоволство во публиката гости беа директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола, м-р Бојан Стефановски, директорката на ООУ „Коле Канински“, Дијана Христовска, педагог Светлана Глигоровска и специјален едукатор и рехабилитатор Елена Нојкова – Видановска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…