Ја започнавме неделата со примање на подароци – новогодишни честитки, изработени од вредните детски рачиња на децата од градинката „Мали Генијалци“.

гениалци 8

Тие ни подарија честитки за вработените и за редовните читатели со порака за среќни и новогодишни празници.

гениалци 9

Потоа ние како домаќини ги запознавме со работата на Библиотеката и детскиот оддел. Ние им подаривме сликовници и ги чекаме после празниците да се зачленат бесплатно во Библиотеката.

Голем меѓународен натпревар во спортски танц во Битола
Голем меѓународен натпревар во спортски танц и 12 дисциплини кои на натпреварувачите …
Задушница – спомен за покојните
Задушниците се посебни денови одредени од црквата за спомен на покојните. Тоа …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…