На 18.11.2022 година со почеток од 11 часот во НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола ќе се одржи трибина под наслов “НЕ за врсничкото насилство”.

1668203483016 ТРИБИНА

19. ноември го одбележуваме како Светски ден за превенција од насилство врз децата. Покрај тоа што се навршуваат 33 години од денот кога Генералното собрание на ОН ја усвои Конвенцијата за правата на децата, голем број деца во светски рамки се уште не ја дожувуваат утопијата превидена од нејзините креатори. Напротив, според истражувањата, половина од учениците на возраст од 13 до 15 години, во светот на број околу 150 милиони, пријавуваат дека доживеале насилство и тоа токму од врсниците во и околу училиштето. Во земјава, 42% од учениците на возраст од 13 до 15 години пријавиле дека доживеале врсничко насилство во и околу училиштето.

„Насилството е незаборавна лекција што ниедно дете не треба да ја научи и тоа може да се спречи. И бидејќи може да се спречи, ние мора да го направиме тоа. Училница по училница, училиште по училиште, ние можеме да ставиме крај на насилството во училиштата. Учениците од целиот свет истапуваат за да побараат безбедност и образование што ги заслужуваат. Време е да тргнеме по нив. Треба да им се придружиме“, велат од Правната клиника на Правниот факултет на УКЛО.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…