monmartr1

Светскиот детски ликовен конкурс кој 35 години по ред го организира регионалната канцеларија за култура на Газиантеп гувернерот при Република Турција ги објави резултатите за 2О24 година.

viber image 2024 06 03 11 14 02 363

На конкурсот пристигнаа 15.ООО детски цртежи од 4О земји од цел свет а жири комисијата чиј претседател е познатиот ликовен критичар Михајло Лишанин од Словенија и кој е долгогодишен соработник и на Малиот Битолски Монмартр имаа тешка работа.

„Конкурсот во Газиантеп ни е поприлично битен. Особено што за нас е новитет изминатите три години а постои 35 јубијелни години. И учеството вроди со одлични резултати и успех.

viber image 2024 06 03 11 14 02 605

Нашата ученичка Леа Стерјев е добитник на сребрен медал [ второ место ] во категоријата на млади ликовни таленти до 16 години додека освоени се и три бронзени медали т.е. со трето место во својата категорија се наградени учениците Маргарита Велјановска [ 15 години ] – Јована Василевска [ 13 години ] и Миа Мицевска [ 11 години ].

viber image 2024 06 03 11 14 02 575

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола со ова веќе ја надмина цифрата од 15О високи награди освоени на светските детски ликовни конкурси и изложби низ цел свет од почетокот на годината а резултати се очекуваат од веќе испратени дела на 2О конкурси, а се работи на 15 тековни со што можеме да заклучиме дека 2О24 година ќе е рекордна и по бројот на освоени награди како досегашниот е 35О за 2О23 година во 56 години постоење.” – истакна Славчо Неделковски претседател на УО при Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола.

meblo trejd
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…