ofice

Креативноста на младите е стратешка и програмска цел на КИЦ Битола. За прв пат во Битола, овој четврток на 27.04.23, со почеток во 11.00 ч. на платото на Офицерски дом – КИЦ Битола, ќе се оддржи празникот на креативноста „Млада креативна Битола“ на која ќе учествуваат голем број на ученици од основните и средни битолкси училишта со свои креативни презентации од областа на поезијата, прозата, ликовната уметност, музиката и бројни други креатции создадени од младите под менторство на нивните професори и наставници.

Овој настан е дел од меморандумот за соработка која КИЦ Битола и претставниците на средните битолски училишта ја потпишаа речиси пред два месеца, а која веќе донесе неколку соработки и отвори можност за креативно претставување на младите во Битола.

деца со датум
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…