lokum 6

Локум фест е препознатлив како фестивал кои го промовира амалгамот на култури кои битисуваат во Битола, некогашниот град на конзулите, рефлектирана во богатството на музички стилови. Битолскиот Баир дал врвни музички имиња во битолската и македонска музичка сцена, автентични, колоритни, свои и пред се мајстори на инструментот.

Ни претставува особена задоволство да го најавиме настапот на Вевки Амедов и ансамблот „Јужни ѕвезди“, кои настапуваат на затворањето на 17-то издание на Локум фест-музика и традиција.Четврток 20.07 со почеток во 20.30 ч. во старата битолска чаршија на пешачката улица крај вековниот Драгор. Ве очекувам, да слушаме музика,да вкусиме локуми,кафе, да фрлиме по некој муабет, да споделиме сеќавања…

Концертот се рализира како дел од културните настани за промоција на ромска култура во склоп на проектот БАИР – „Здружена акција на Битола за вклучување на Роми“ финансиран од Европската делегација, имплементиран од италијанската невледина организација-COSV, Општина Битола и ПРЕДА плус Фондација

Локум фест 2023 завршува со турско-данскот бенд Ypek yolu (Патот на свилата) кои ќе настапат во 22:30 часот во Старата битолска чаршија.

lokum 7
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…